EK RepFest 2014

repfest_web-logo

Monday 12th - Saturday 17th May, 2014.  7.30pm
East Kilbride Village Theatre 

Every May East Kilbride Rep Theatre Club hosts an annual competition in which various amateur dramatics clubs from all over the country perform a short one act play.  Every play is adjudicated at the end of each night - publicly to the audience and privately to the cast and production team.  On the final night of the Festival trophies from seven different categories are awarded.

The categories are:

Best Staging 
winner awarded The Betty McAuley Trophy
(Category introduced in 1997)

Best Youth Play

Best Actress 
winner awarded The East Kilbride Rep Theatre Club Trophy

Best Actor 
winner awarded The Alf Davidson Cup
(Prior to 2003 the cup was known as The Schweppes Social Club Cup)

Third place play 
winner awarded The Whitemoss Trophy

Second place play 
winner awarded The East Kilbride Arts Council Trophy

First place play 
winner awarded The John McNicol Cup


Monday 12th May

Killin Drama Club
The Beach Hut
by Mark Rees

Dunlop Youth Players
Little Bro Morning, Big Sis Afternoon
by Mike Tibbets

Tuesday 13th May

Stewarton Drama Group
The Red Balloon
by Damien Trasler

Rutherglen Repertory Theatre
A Little Box of Oblivion
by Stephen Bean

Wednesday 14th May

Dunlop Players
Last Respects
by Colin Calvert

McGavin Drama Club, Kilwinning
Profound Moments
by Johnny Grim

Thursday 15th May

Stewarton Drama Group
Interior Designs
by Jimmie Chinn

Rutherglen Repertory Theatre
Trouble in Chickenland
by Gerry McCartan

Friday 16th May

Fintry Amateur Dramatic Society
Victor's Dung
by Seamus O'Rourke

Tryst Theatre, Larbert
The Bespoke Overcoat
by Wolf Mankowicz

Saturday 17th May

Dunlop Youth Players
The Dreaming
by Richard James

Upfront Theatre Company, East Kilbride
Smitten
by Anna Stillman and Mark Matthews


Adjudicator: Jim Gibson

Jim qualified as a teacher from Craigie College, Ayr in 1977, having specialised in Speech & Drama and English Literature.
He worked in various prinary schools across Ayrshire always with a keen interest in schools' and youth Speech & Drama, taking pupils to many schools and youth festivals in the West of Scotland.
He retired early three years ago from his post as headteacher of a primary school in Kilwinning, Ayrshire and can tell you better stories about the 'Ayrshire's Burgh of Culture' than Tom Shields ever did in the Glasgow Herald!
Jim has worked in Ayrshire's drama community for almost forty years, playing and directing with several clubs in one-act plays to full-length productions and musicals.
Jim is from Mauchline, Ayrshire and has a real love of Burns and Scottish poetry.  His experience and knowledge of Robert Burns' poetry has allowed him to participate in Burns suppers and adjudicate Burns verse speaking festivals.
He has been adjudicating for more than twenty years, travelling across Scotland to all points of the compass, working on full-length and one-act play festivals in addition to schools speech festivals.


WINNERS

The John McNicol Cup for First Place
VICTOR'S DUNG
Fintry Amateur Dramatic Society

The East Kilbride Arts Council Trophy for Second Place
THE BESPOKE OVERCOAT
Tryst Theatre

The Whitemoss Trophy for Third Place
SMITTEN
Upfront Theatre Company

The Alf Davidson Trophy for Best Actor
IAIN HOWIE
Victor Maguire in Victor's Dung
Fintry Amateur Dramatic Society

The East Kilbride Rep Theatre Club Trophy for Best Actress
JANE BLACKWOOD
Gertrude in Trouble in Chicken Land
Rutherglen Repertory Theatre

The Betty McAuley Trophy for Best Staging
VICTOR'S DUNG
Fintry Amateur Dramatic Society

Best Youth Play
THE DREAMING
Dunlop Youth Players


For further information on EK RepFest, please This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it .


Share
Joomla Templates
Copyright © 2017 East Kilbride Rep Theatre Club.